توزیع هوشمند اقلام اساسی

اجرای طرح نظارت بر کالاهای اساسی از امروز/توزیع هوشمند اقلام اساسی

طرح نظارت و پایش بر تولید و عرضه کالاهای اساسی امروز در سراسر کشور آغاز به کار کرد.

سید جواد ساداتی نژاد در مراسم آغاز به کار طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی با بیان این که از سال‌های گذشته حوزه تولید محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد بوده که به نحو مطلوبی انجام شده است، گفت: امنیت غذایی مردم وظیفه جهاد کشاورزی است و توزیع و بازاررسانی محصولات به عهده وزارت صمت بود. همین دوگانگی باعث شده بود هنگام اختلال در بازار وزارت صمت  بگوید تولید به اندازه کافی نیست و از آن طرف وزارت جهاد بگوید تولید کافی بوده ولی توزیع مشکل دار است. که این موضوع در نهایت به هیچ جایی نمی رسید.

وی در ادامه به قانون انتزاع نیز اشاره کرد و گفت:

قانون انتزاع در دولت قبلی لغو و انتهای دولت قبل مجدداً احیا شد. این قانون در دولت سیزدهم اجرایی شد. با شروع دولت سیزدهم کل زنجیره از تولید تا نظارت و بازرسی بر بازار به وزارت جهادکشاورزی واگذار شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: طبیعتا بخشی که تولید را بر عهده دارد بهتر از هر کسی می تواند بر بازار نظارت و کمبود ها و کسری ها را به طور منظم احصا کند.

به گفته وی وزارت صمت ۶۲۸ نفر از بازرسان خود را در کل کشور جهت نظارت بر بازار به وزارت جهادکشاورزی واگذار کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه صحبت هایش به توزیع هوشمند اقلام غذایی نیز اشاره کرد و گفت: روزانه ۳۵۰تن کالای مرغ و تخم مرغ به صورت هوشمند در تهران توزیع می شود. در استان های دیگری چون البزر، اصفهان و خراسان و … نیز این توزیع شروع شده است.

وی افزود:

از استارتاپ هایی که پلتفرم فروش دارند درخواست می کنیم که جهت همکاری به سازمان مرکزی تعاون روستایی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه درصددیم تولیدات بدون واسطه به دست مردم برسد، گفت:همچنین قصد داریم روستا بازار را  نیز توسعه دهیم.

وزیر جهادکشاورزی در بخش دیگری از صحبت هایش به تامین ارز نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: با هماهنگی بانک مرکزی تامین ارز واردات نهاده های دامی انجام شده و در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

وی در پایان گفت: قرارگاه امنیت غذایی هر روز برگزار می شود و اگر مشکل یا کمبودی وجود داشته باشد به آن رسیدگی خواهد کرد.

شرایط در حوزه‌های کالاهای اساسی بسیار مناسب است

در ادامه این مراسم ایوب فصاحت با بیان اینکه هدف این طرح نظارت بر مسیر بر تولید تا توزیع است، گفت: در حقیقت در این طرح قصد داریم دست دلالان و توزیع‌کنندگانی که غیر کارشناسی و خارج از روال عادی تا مرحله توزیع  محصولات کشاورزی حضور دارند را کوتاه کنیم.

وی ادامه داد:اصناف همکاری خوبی با مجموعه‌های دولت داشتند. در طول چند روز گذشته به صورت آزمایشی این طرح را اجرا کردیم. ۱۵۰۰ واحد صنفی مورد بازرسی قرار گرفت. تخلفاتی احصا شد که البته تخلفات در  شرایط حاد نبود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران افزود: در حال حاضر بازار آرامش خوبی دارد. شرایط در حوزه‌های کالاهای اساسی بسیار مناسب است. امیدواریم حوزه کنترل خود را در مسیر تولید تا توزیع داشته باشیم و محصولات کشاورزی نیز با کمترین دلالی به دست مصرف‌کننده برسد.

وی در پایان گفت: امروز این طرح با نظارت  ۱۰۰ اکیپ آغاز به کار کرده است.

فیش حقوق بازنشستگان

دیدگاهتان را بنویسید