حذف مِتا از فهرست ۱۰ شرکت برتر جهان از نظر ارزش بازار

شرکت مِتا پلتفرمز (Meta Platforms Inc.) در پی بزرگترین ریزش ماهانه قیمت سهام، از فهرست ۱۰ شرکت برتر جهان از نظر ارزش بازار حذف شد.

به گزارش ایسنا، شرکت مادر فیس بوک زمانی با ارزش بازار بیش از یک تریلیون دلار، ششمین شرکت ارزشمند بزرگ جهان بود، اما در پایان معاملات روز پنج شنبه ارزش بازار این شرکت به ۵۶۵ میلیارد دلار رسید و این شرکت در رتبه یازدهم قرار گرفت.

شرکت مِتا پلتفرمز که سال گذشته نام خود را از فیس بوک تغییر داد تا منعکس کننده تمرکز فعالیت این شرکت به متاورس (دنیای مجازی) باشد، ماه میلادی جاری ریزش بیش از ۵۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازارش در مقایسه با اوج آن در سپتامبر را تجربه کرد.

افت ارزش سهام مِتا پلتفرمز از زمان انتشار دو هفته پیش نتایج مالی ضعیفتر از حد مطلوب مربوط به سه ماهه گذشته و توقف رشد کاربران این شبکه اجتماعی، ادامه پیدا کرد و اکنون ۴۶ درصد کاهش در مقایسه با رکورد سال گذشته را نشان می دهد.

شرکت تسلا با ارزش بازار ۹۰۶ میلیارد دلار، جای مِتا را به عنوان ششمین شرکت ارزشمند بزرگ جهان گرفته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ۱۰ شرکت برتر جهان از نظر ارزش بازار به ترتیب شامل اپل (۲.۸ تریلیون دلار)، مایکروسافت (۲.۲ تریلیون دلار)، آرامکو (دو تریلیون دلار)، آلفابت (۱.۸ تریلیون دلار)، آمازون (۱.۶ تریلیون دلار)، تسلا (۹۰۶ میلیارد دلار)، برشایر هاتاوی (۷۰۰.۶ میلیارد دلار)، انویدیا (۶۱۳ میلیارد دلار)، تی اس ام سی (۶۰۰.۳ میلیارد دلار) و تنسنت (۵۸۹.۸ میلیارد دلار) هستند.

دیدگاهتان را بنویسید