بورسی‌ها مانع انتشار اوراق شدند؟

درحالیکه فعالان بازار سرمایه مقصر ثبت آمارهای نزولی در این بازار را انتشار اوراق دولت می‌دانند و با این وجود قرار بود تا پس از هفت هفته وقفه، انتشار اوراق دوباره آغاز شود، بانک مرکزی اعلام کرد که وزارت اقتصاد برگزاری مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در ۱۸ آبان را ملغی کرده و تاریخ جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دولت برای تامین کسری بودجه خود بدون ایجاد تورم راهی جز انتشار اوراق دولتی ندارد که برای سال جاری در ۱۸ حراج معادل ٣٢ هزار و ٣۵۶ میلیارد تومان اوراق بدهی و ۱۰ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان اوراق سلف نفتی فروخت.

این در حالی است که در سال گذشته دولت اوراق بیشتری فروخت و تا پایان آبان پارسال حدود ۷۳ هزار میلیارد از این اوراق فروخته شده بود که برای امسال کاهش بیش از ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

در این بین، پس از گذشت هفت هفته از آخرین حراج اوراق دولتی در ۳۰ شهریور، روز گذشته بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای ۱۸ آبان ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق عرضه می‌کند اما با گذشت چند ساعت از این موضوع، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که وزارت اقتصاد برگزاری مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در ۱۸ آبان را ملغی کرده و تاریخ جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد.

توقف انتشار اوراق دولتی از سوی وزارت اقتصاد این احتمال را در ذهن ایجاد کرد از آنجا که در هفته‌های اخیر بحث‌های زیادی بر سر انتشار اوراق دولتی و تاثیر آن بر بازار سرمایه صورت گرفته و  برخی فعالان بازار سهام مخالف انتشار اوراق هستند و تصور می کنند دلیل نزول بازار سهام عرضه این اوراق است، وزارت امور اقتصادی و دارایی فعلا برای انتشار اوراق دست نگه داشته است.

بدین منظور، پیگیری خبرنگار ایسنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی برای جویا شدن از علت وقفه در انتشار اوراق دولتی در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است و انتشار این اوراق تنها راه چاره اوست، بی‌پاسخ مانده است.

بنابراین، باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده زمان برگزاری حراج اوراق دولت اعلام یا دولت در کل بی‌خیال انتشار اوراق می‌شود یا اینکه جایگزینی برای اوراق در راستای تامین مالی دولت تعیین خواهد شد؟ /ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید